Güne Başlarken

Hepimizin bir sabah ritüeli var: kimimiz kahvaltısız evin kapısından adımını atmazken, çoğumuz uzun çalışma saatleri, kronik trafik ve bitmeyen iş listemizi biraz azaltmak için günün ilk ışıkları ile yollara dökülüyoruz. Kahvaltımız kahve eşliğinde atıştırmalıklardan hallice hale gelirken güne ısınmak için de tıklıyoruz haberlere, favori sosyal medya hesaplarımıza. Açlık, fakirlik, artan suç oranları, politik anlaşmazlıklar, kazalar, terör olayları, toplumsal problemlerle iş günümüze başlıyoruz.

Eylül 2015 de HBR de yer alan makalede, iş yerinde mutluluk gurusu Shawn Achor ve Michelle Gielan, günün ilk saatlerinde tükettiğimiz negatif haberlerin günün geri kalanına gölge düşürdüğüne dikkat çekiyor. Negatif haberlerin stres vermesi kaçınılmaz iken, bu etkinin uzunluğu düşündürüyor. Shawn Achor’un Pensilvanya Universitesinde Martin Seligman ile 2012 de yaptığı araştırma ve 2015 de 110 kişi üzerinde Arianna Huffington ile ortak yapılan çalışma, sabah 10:00 dan önce negatif haber tüketen kişilerin 6 – 8 saat sonra dahi mutsuz bir ruh halinde olma ihtimallerinin kontrol gruplarına oranla %27 daha fazla olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, negatif haberlerin dramatik etkisini, çoğunluğunun kontrolümüz dışı olan olaylar karşısında öğrenilmiş çaresizlik moduna geçişimizden kaynaklandığını paylaşıyor. Daha da kritik olan, öğrenilmiş çaresizlik düşük verimlilik ve depresyon ile yakından ilintili. Oysaki, iş yerindeki mutluluğun artan satışlar, mutlu müşteriler, bağlı çalışanlar vaadi göz ardı edilemeyecek kadar önemli iken kahve eşliğinde günün haberleri çalışanların ve kurumun potansiyeline ulaşmasına engel oluyor.

Yine aynı yazıda, Nationwide Brokerage Solutions’dan Genel Müdür Gary Baker’ın Pozitif Psikolojiden esinlenen, tüm kurum çalışanlarınca benimsenen güne güzel haberler ve ihtiyaç duyan iş arkadaşına destek vererek işe başlama sabah ritüelinin toplam satışı 600-900 Milyon Dolar ve iş başvurularını da %237 arttırdığına yer veriliyor.

Pembe gözlüklerin arkasına saklanamayacağımıza ve negatif haberlerin arkası kesilmediğine göre, sabah ritüelimizi ziyaret etmemiz çok önemli. Güne bizi mutlu eden, ilham veren içeriklerle, ruhumuza dokunan bir radyo kanalı ile başlayıp, çaresizce haberlerdeki güncellemelerin peşini takip etmekten vazgeçebiliriz. Unutmamalıyız ki evrimsel olarak kötüye, negatife karşı daha duyarlıyız, negatifi daha kuvvetli deneyimlerken, türlü iyinin içinden bir yan bakış, bir geliştirilmesi gereken alan kafamızı daha çok meşgul ediyor. Güne mutlu başlayarak hem yaratıcılık ve verimliliğimizi yükseltiriz hem de gün içinde olabilecek negatif olayların üstesinden gelme, düştüğümüzde kalkabilme gücünü kazanırız. Dahası medya talep tedarik dengesine de mesajımızı iletmiş oluruz.

PAYLAŞ :