Sağlıklı Yaşam için Teknoloji ve Data

Çoğu insan egzersiz yapmayı sevmez. Buna rağmen fitness (sportif zindelik) sektörü milyar dolarlarca değeri olan bir sektör haline geldi. Bunun sebebi yaptığımız hareketleri veri olarak toplayan, analiz eden ve gönderen giyilebilir/takılabilir teknoloji ürünleri olan fitness bilezikleri, saatleri, kulaklıkları, yüzükleri, vs...

Her ne kadar aramızda sadece bir kaç ultra maratoncu barındırsak da, etrafımızca bir sürü tanıdık tanımadık kişi akıllı telefonları ile konuşabilen fitbit, apple, jawbone etiketli cihazlarla koşuyor, yürüyor, spor aktiviteleri yapıyorlar, neden?

Cevap, bu cihazların topladığı verilerde ve bu verilerle neler yapılabileceği ile ilgili…  

Eğer adımlarımızı sayabilir, uykumuzu ölçebilir ve kalp hızımızı takip edebilirsek, kilomuzu belirleyebilir, daha fazla egzersiz yapabilir, daha iyi uyuyabilir ve daha sağlıklı, daha Mutlu ve daha verimli bir hayat sürebiliriz. Yeter ki doğru ölçüm cihazını bulabilelim. Bu da yetmezse bu konuda bize yardımcı olacak onlarca akıllı telefon uygulaması mevcut… Dijital fitness dünyası, ölçüm, ilham, hedef koyma ve cesaret ile alakalı…

Her şeyi ölçtüğümüz yeni yaşam biçiminde, insanlar kendi verileri ile barışık. İki sene önce adımölçerlerimiz vardı. Bugün ise, çok daha küçük ve ucuz sensörler; kalp hızımızı ölçen, uykumuzu monitörüze eden, hatta kat yüksekliklerini tespit eden çok daha hesaplı cihazları üretmemizi sağlıyor. Bu trend, yakın gelecekte yıkanabilir, gömülü sensörler barındıran tekstil ürünleri ile patlama noktasına ulaşacak.

Kullanıcılar bir an önce fitness verilerinin daha hassas biçimde önlerine konmasını bekliyor. Uygulamayı açmayı, programa başlamayı, performanslarını ölçümlemeyi ve sonuçları arkadaşları ile paylaşmayı istiyorlar. Bir fitness uygulamasının anahtar başarı göstergesi, ekranda ne kadar kısa süre geçirdiğimizdir.  

Toplanan veriyi anlamlı şekilde yorumlamak ancak verinin davranış değişikliği yaratma üzerindeki etkinin anlaşılması ile mümkündür. Başka bir deyimle, veriyi alışkanlıkları değiştirmek için nasıl kullanırız? Bu da kullanıcıların hedeflerini ve ihtiyaçlarını iyi anlamaktan geçiyor. Kullanıcılar daha mı fazla koşmak istiyor? Daha fazla sosyalleşmeye mi ihtiyaçları var? Yoksa daha fazla ölçüm cihazı siparişi mi vermek istiyorlar?

Akıllı telefon ile konuşabilen veya buluta veri gönderen her fitness cihazı, kişilere sağlık ve zindelikleri için daha fazla motivasyon ve girişim becerisi veriyor. Kişiler sağlıkları ve kişisel sınırları ile ilgili bilinçleniyor, daha mutlu ve  verimli olabilecekleri ile ilgili farkındalıkları artıyor. Bu da sınırların zorlanmasına, kendi kendisi ile yarışmaya, rekabet etmeye götürüyor.

Sene sonunda sosyal destek amaçlı bir yarı maratonda şirketiniz adına 10 km koşmayı kabul ettiğinizi ve koşu sonunda mahçup olmak istemediğinizi düşünün. Bir fitness ölçeriniz varsa, onu bir fitness uygulaması ile ilişkilendirip, antreman koşularınızı takip edip, ölçüp, kaydedebilir, hatta zamana karşı analiz edebilirsiniz. Performansınızın pik yaptığı noktayı size söyleyebilir. Uygulama, daha rekabetci başka bir rotada koşmanızı önerebilir. Veya bu öneriden sonra ilave olarak bir spor merkezinde çalışmaya karar verebilirsiniz. Dayanıklılığınızı artırmak için uygulamadaki bir antreman programını kullanmayı deneyebilir veya daha hafif bir koşu ayakkabısı almaya karar verebilirsiniz.

Günün sonunda erişilmesi gittikçe kolaylaşan teknolojik tüm bu gelişmeler, daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmenize sağlayacak davranış değişikliğini geliştirmenize yardımcı olacaktır. Yeter ki sağlıklı ve mutlu bir yaşamı parmaklarınızın ucunda tuttuğunuzun farkında olun…

PAYLAŞ :