Başlamak Bitirmenin Yarısıdır

Gelişmiş ülkelerde eski bir soru da olsa, Türkiye için yeni yeni gündeme geliyor; Çalışanlarımızın doğru yaşam alışkanlıkları edinmelerine nasıl yardımcı oluruz, daha sağlıklı, daha sosyal, daha odaklı, daha stresle baş edebilen hale gelmelerini nasıl sağlarız… ki iş yerine bağlılıklarını artıralım, yaptıkları işi daha fazla sevsinler, şirket içi arkadaşlık ve dayanışma artsın, ve burada kazandıkları güzel alışkanlıkları ailelerine ve topluma taşısınlar.

Sağlıklı ve mutlu yaşam artık bilimsel bir çalışma ve davranış değişikliği oluşturma temeline odaklanmış durumda. Birilerinin, bireylere sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerektiğini, yeterli uyumaları, su içmeleri gerektiği, gün içinde daha aktif, hareketli bir yaşam sürmeleri gerektiğini anlatması, stres ve depresyon ile baş çıkma tekniklerini, finansal ve sosyal iyilik halinin nasıl oluşturulacağını, gönüllülüğün mutluluğa etkisini, çevremiz ile neden uyumlu olmamız gerektiğini öğretmesi gerek… İşte bunun için, Sağlıklı ve Mutlu Yaşam şirketleri, sağlık koçları var…

Y kuşağının iş dünyasında çoğunluğu oluşturduğu günümüzde Sağlıklı ve Mutlu Yaşam çalışmalarını şirketler ve kurumlarda başlatmak çok uygun. Şirketler, çalışan bağlılığını ve verimliliği artırmak, sağlık masraflarını ve iş kaybını azaltmak için bu konuda faaliyet gösteren uzmanlaşmış kurumlardan hizmet aliyorlar. Peki, bu tür programların başarısı neye bağlı? Aslında cevap çok basit: Programın başlatılmasına! 

Bu nedenle, şirket içinde Sağlıklı ve Mutlu Yaşam konusunu konuşmaya başlamak ve tartışmaya açmak, farkındalık ve ilgi yaratmak için belki de en sağlıklı yaklaşım. Ne yazık ki ülkemizde sağlık okuryazarlığı ve farkındalığı çok yüksek değil. Bu nedenle bu tartışmayı başlatmak, çalışanlarınızın mevcut yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını ve sağlığın kendileri için ne anlama geldiğini düşünmelerine yardımcı olacaktır. Programı başlatmak, sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirebilmek ve/veya sürdürebilmek için çalışanlarınızı motive edecektir.

Programda uygulamaya karar verdiğiniz yollar, yöntemler, eğitim konuları olacaktır. Bu, programı her çalışanınızın takip edeceği anlamına gelmez. Hedefe ulaşmak için birden fazla yol var ve her yol aynı noktadan start alıyor; Programı başlatmanız!

Bu tarz bir programda BAŞARI …bir çok anlama geliyor. Programın başarısı, şirketinize ve çalışanlarına göre bir çok şekilde tanımlanabilir. Bireyler için, başarılı bir Sağlıklı Yaşam ve Mutluluk programı kendilerini daha sağlıklı bir yaşam biçimine iten, hedefleri kendileri tarafından konan ve erişilen, kendilerini daaha sağlıklı ve mutlu hissedecekleri bir yolculuktur. Tabii bireyin başlangıç noktasında nasıl bir yaşam alışkanlığına sahip olduğu ve programdan ne istediği çok önemlidir.

Şirketler için ise, bundan daha fazlası, sağlık sigorta primlerinde tasarruf, yetenekli çalışanları kazanmak için bir araç, daha sağlıklı çalışanlar sebebiyle daha az kaybedilen iş günleri başarı ölçütleri arasında olabilir. Programa başlama amaçlarınız programın başarısını tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Hem bireysel, hem de kurumsal seviyede başarıya giden yol aynı adımla başlar; programı bir an önce başlatmak… 

PAYLAŞ :