SYM Programlarına Katılımı Arttırmak

Çalışanlarınıza uyguladığınız Sağlıklı ve Mutlu Yaşam programlarında odaklanmanız gereken nihai hedef her zaman uzun dönemli yararları olmalıdır. Zaten uzun süreli etkileri olacak bir davranış değişikliği geliştirmeyecek bir programa neden yatırım yapasınız ki?

Özellikle sağlık söz konusu olduğunda yeni alışkanlıkların ve tercihlerin sürdürülmesinde birbirinden farklı 2 tür motivasyon çeşidi karşımıza çıkmaktadır:

Dışsal Motivasyon

Dış kaynaklı motivasyondur. Yeni bir davranış içine girecek birey, ödüller, rekabet veya övgü gibi araçlardan motive olur. Bu tarz motivasyon hemen her zaman kısa süre etkilidir. Dışssal motivasyon ortadan kalktığında etkisi kaybolur.

İçsel Motivasyon

Dahili motivasyon görevin kendisinden gelir. Davranışın eğlenceli veya ilginç gelmesi başlıca motivasyon sebebidir. Bu durumda dışsal motivasyona pek ihtiyaç duyulmaz. Örnek olarak, egzersiz için yürümeyi seçen birinin kendini daha iyi hissetmesi verilebilir.

Kişinin kendi içinden geldiği için içsel motivasyon uzun sürelidir. Uzun süreli olmasının bir diğer sebebi, üstlendikleri göreve kendilerine yatırım anlamında bağlılık hissetmeleridir. İçsel motivasyon diğer yandan ödül peşinden koşmanıza gerek olmadığı için daha az kaynak kullanılmasını sağlar.

Her ne kadar içsel motivasyon çok daha etkiliyse de, davranış değişikliği oluşturmada her ikisi de gereklidir. Dışsal motivasyon ‘ilk adım’ olarak mükemmelken, içsel motivasyon öğrenilir.

İçinde egzersiz olan bir sağlıklı yaşam programı uygulamayı önerdiğinizde, çalışanların bazısının ilgilenmemesi beklenebilir. Bu kişileri oyuna sokabilmek ve ilgilerini uyandırabilmek için harici bir ödül sistematiği ile başlamak çok akılcı olabilir.

En doğru yöntem, olabildiğince içsel motivasyonu körükleyen bir program oluşturmaktır. Sağlıklı ve Mutlu Yaşam programınızı tasarlar ve uygularken size yardımcı olacabilecek bir kaç fikri gelecek satırlarda bulabilirsiniz:

  1. Çalışanlarınızı ilgi duydukları program aktivitelerini seçmeleri için serbest bırakın.
  2. Çalışanlarınızı konu hakkında bilgi toplamaları için teşvik edin. Araştırma yapıp, çözümü kafalarında oturtukları zaman konuya çok daha fazla içsel yatırım yapacaklardır.
  3. Takım oyunu atmosferi oluşturun. Çalışanlarda aidiyat duygusu yaratarak hep birlikte sağlıklı adımlar atmalarına ön ayak olun. Unutmayın birlikten kuvvet doğar!
  4. Sadece kazanımlardan bahsetmek yerine, programınızın ardında yatan anlamı ve hayatlarına katacakları dile getirin.
  5. Bilgece ödüllendirin. Dışsal motivasyon ögeleri kullanmayı seçerseniz, programı ödül üzerine kurmayın. Ödüllendirmeyi bir strateji üzerine kurun ve işbirliği kurmak üzerine yoğunlaşın.
  6. Çalışanların gelişimlerini kolayca görmelerini sağlayın. Kendi bilgilerine kolay erişmelerini ve yönetebilmelerini saağlayın.
  7. Yapacağınız etkinliklerin, parkurların eğlenceli olmasını sağlayın. Olumlu yanlarını ön plana çıkarın.
  8. Çalışanlarınızın kişisel ihtiyaç ve isteklerini, hedeflerini ve programa olan inançlarını belirleyin. Çalışanların gerçekte ne istediklerini dinleyin ve elinizden gelenin en iyisini uygulamaya çalışın.
  9. Daha sağlıklı olmanın nasıl gerçekleşeceği ile ilgili çalışanlarınızı sürekli eğitin ve hayatlarında sağlıklı tercihler yapma konusunda cesaretlendirin.

Özetle, çalışanlar için tasarladığınız sağlıklı ve mutlu yaşam programının başarısı içsel motivasyonun başarılı bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Ara ara dışsal motivatörler yararlı olsa da, bunu yaparken stratejik davranmaya özen gösterin.

PAYLAŞ :